Mięta pieprzowa to jedna z najpopularniejszych roślin aromatycznych w kuchni, farmakologii i aromaterapii. Dowiedz się, jak ją stosować i jakie ma właściwości.
Mięta pieprzowa to tylko jeden z wielu istniejących gatunków mięty, najlepszy do suszenia i produkcji olejków eterycznych. Urodzona ze skrzyżowania Mentha aquatica i Mentha spicata (lub Mint viridis), jest to wieloletnia roślina zielna należąca do rodziny Lamiaceae. Została odkryta w Anglii pod koniec XVII wieku i przemianowana na miętę pieprzową. Jej łodygi osiągają wysokość 50-60 cm, liście owalne lub lancetowate z ząbkowanymi brzegami i drobne fioletowe lub fioletowoczerwone kolczaste kwiaty. Dziś uprawiana jest w Europie, Ameryce, Azji i Afryce Północnej.
Nazwa rodzaju Mentha wywodzi się od ukochanej przez Hadesa nimfy Minty. Według jednej z wersji mitu została zabita przez Persefonę z zazdrości, przemieniona w perfumowaną roślinę przez Hadesa i skazana na bezpłodność przez Demeter. Piperita natomiast wywodzi się od łacińskiego piper, co oznacza pieprz.
Zastosowania mięty pieprzowej
Ze świeżych lub suszonych liści przygotowywane są uspokajające napary, likiery i wody smakowe oraz doprawiane są lody i sałatki owocowe. Jest to najpopularniejszy gatunek do produkcji olejku eterycznego dzięki wysokiej zawartości mentolu i najczęściej wykorzystywany przez przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny. Liście mięty pieprzowej i olejek eteryczny są tradycyjnie używane do celów terapeutycznych oraz na nudności, problemy trawienne, przeziębienia, bóle głowy, nieświeży oddech, skurcze brzucha, ukąszenia owadów i pasożyty.
Uprawa, zbiór, suszenie i konserwacja
Mięta pieprzowa może być uprawiana zarówno w doniczkach, jak i w ogrodzie. Okres siewu trwa od końca lutego do końca maja. Jednak preferowane jest rozmnażanie przez sadzonki, ponieważ nasiona nie kiełkują łatwo. Ta aromatyczna roślina nie ma szczególnych potrzeb klimatycznych i dostosowuje się zarówno do słońca, jak i do cienia.
Liście zbiera się w czasie użytkowania przez cały rok, chociaż latem, gdy kwitnie, stężenie olejku eterycznego jest większe. Z kolei te, które mają być suszone, należy zebrać przed kwitnieniem. Suszenie liści i kwitnących wierzchołków odbywa się w cieniu w przewiewnym miejscu. Po wyschnięciu należy je przechowywać w szklanych słoikach.
Olejek eteryczny z mięty pieprzowej
Olejek eteryczny z mięty pieprzowej otrzymywany jest z destylacji parą wodną kwitnących wierzchołków. Posiada właściwości tonizujące, stymulujące, antyseptyczne i odświeżające. Jest wszechstronny i przydatny w domu. Musi być zawsze rozcieńczony w oleju nośnikowym, ściśle przestrzegając zalecanej dawki.