Lista dań charakterystycznych dla kuchni karaibskiej jest niezwykle długa. W drugiej części artykułu poświęconego tym niezwykłym smakom, przedstawione zostaną m.in. dania mięsne czy narodowe zupy Dominikany. Zajrzyj również do pierwszej części https://www.slodkosci.pl/odkrywamy-najlepsze-dania-kuchni-karaibskiej/.
HOMAR
Na tym obszarze występuje unikalny gatunek zwany homarem karaibskim (Panulirus argus), wzbogacony w wiele różnych receptur. Możesz spróbować grillowanego, podawanego z sosem maślanym (być może z dodatkiem rumu), gotowanego lub w curry. Zwłaszcza na Jamajce przyrządza się go smażonego lub suszonego, na Dominikanie i na Kubie łączy się go z sosem criolla na bazie pomidorów, cebuli, chilli i białego wina. Na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych można również skosztować sałatki z homara z majonezem, sokiem z limonki i ostrym sosem.
SOPA DE MONDONGO
Pomimo tropikalnych temperatur, Karaiby to królestwo zup. Wśród najbardziej popularnych z pewnością jest ten przepis, którego głównym składnikiem są flaczki wołowe lub wieprzowe. W zależności od lokalnych surowców dodawane są różne warzywa i przyprawy, takie jak: ziemniaki, cebula, czosnek, kapusta, maniok, kukurydza, marchew, kolczak, dynia, słodkie chilli, banany, awokado, achiote (Bixa orellana). Całość okraszona sporą garścią kolendry. W wersji portorykańskiej są kapary, a w wersji kolumbijskiej nie zdziw się nawet kawałki chorizo. Sopa często towarzyszy biały ryż lub tortilla.
GULASZ Z KOZY
Kolejna potrawa pochodzenia afrykańskiego, która na tych ziemiach spotkała się ze słynnym orientalnym składnikiem, curry. Mięso kozie gotuje się powoli wraz z aromatami czosnku, imbiru, curry, nasion gorczycy i kminku, tymianku, papryki Scotch Bonnet. Zwykle gulaszowi towarzyszy hojna łyżka ryżu i groszku lub fasoli. Receptura może ulec niewielkim zmianom między składnikami w zależności od lokalnych zwyczajów. Na Jamajce na przykład dodaje się ziele angielskie lub ziele angielskie (Pimenta dioica) lub pieprz jamajski, podczas gdy gulasz haitański jest wzbogacany, przyprawą na bazie kapusty, marchwi, papryki i marynowanych papryczek Scotch Bonnet.
PEPPERPOT
Kolejny szczególnie popularny karaibski gulasz. To danie przyjęcia, a przede wszystkim Bożego Narodzenia. To co czyni ten preparat wyjątkowym to cassareep, syrop z manioku doprawiony cynamonem i kwiatami goździka. Płyn ten był używany od czasów starożytnych jako naturalny konserwant. W przepisie na gulasz możesz użyć wołowiny, ogona wołowego lub wieprzowiny. Mięso doprawiane jest czosnkiem, cebulą, imbirem, pieprzem i tymiankiem i wolno gotować. W niektórych krajach przepis zawiera również mleko kokosowe. W połowie gotowania dodaje się cassareep i laskę cynamonu, aby wzmocnić pikantne i słodkie nuty mięsa. Zwykle podaje się go z białym pieczywem.
CALLALOO
Ta zupa jest narodowym daniem Dominikany, ale z pewnymi odmianami można ją znaleźć na całych Karaibach. W końcu głównym składnikiem są warzywa liściaste, zwane callaloo, które zmieniają się zgodnie z lokalną produkcją i tradycjami. W dominikańskim przepisie nie brakuje więc tropikalnego szpinaku wodnego (Ipomoea aquatica), natomiast w Trynidadzie i Tobago oraz Grenadzie używa się liści taro. Jednak na Jamajce i Belize głównym składnikiem są liście amarantusa. Przepisy często zawierają mleko kokosowe, okrę, bataty, chilli, sok z limonki. Jednak ta zupa nie zawsze jest daniem wegańskim. Można go znaleźć w rzeczywistości wzbogacony mięsem wołowym lub wieprzowym, dorszem, skorupiakami lub mięsem kraba, jak to ma miejsce na Trynidadzie i Tobago, zwłaszcza na niedzielny lunch. Na Dominikanie callaloo to danie karnawałowe, któremu towarzyszą tosty i plasterki awokado. I znowu na Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych zupa podawana jest z grzybami , placem z mąki kukurydzianej i okry.
ACKEE I SALTFISH
Dla wielu jest to narodowe danie Jamajki, przygotowywane z symbolicznych owoców wyspy. Ackee należy do tej samej rodziny co liczi i guarana i ma łagodny smak przypominający serce palmy. Przybyło na Karaiby w XVIII wieku na statkach załadowanych zachodnioafrykańskimi niewolnikami, a dziś jest gotowany i podawany razem z dorszem, cebulą, pomidorami, chilli Scotch Bonnet i aromatycznymi ziołami. Zwykle podaje się go na śniadanie ze smażonymi bananami, ryżem i fasolą lub łyżką callaloo.
PELAU
Moglibyśmy nazwać to karaibską wersją hiszpańskiej paelli i jest to szczególnie popularny przepis na wyspie Saint Lucia, Dominika, Gwadelupa, Grenada, Trynidad i Tobago, Saint Vincent i Grenadyny. Ważnym składnikiem, obok ryżu, jest caiano (Cajanus cajan), rodzaj tropikalnego groszku. Całość uzupełnia mięso (kurczak lub wołowina) karmelizowane brązowym cukrem, aromatycznymi ziołami (np. czosnek, chilli, kolendra, estragon, tymianek) oraz warzywami. Całość gotowana w mleku kokosowym, co sprawia, że efekt jest jeszcze bardziej egzotyczny.
MOFONGO
Typowy dla Portoryko, ma swoje korzenie trochę w Afryce, ale także trochę w Hiszpanii. Dlatego też inne hiszpańskojęzyczne wyspy karaibskie mają podobne przetwory: mangù z Dominikany, fufu de platano na Kubie, cayeye w Kolumbii. Jest to rodzaj smażonego i pokruszonego placka z babki lancetowatej w moździerzu. Dodatkiem są skwarki z czosnku i wieprzowiny. Podaje się go nadając mu zaokrąglony kształt, w towarzystwie innych składników, takich jak rosół z kurczaka, awokado, krab czy gulasz z krewetek.