Przygotowując posiłek, wiele osób nie boi się eksperymentować i wykorzystywać produkty obecne w kuchniach innych krajów. Na taką próbę zasługuje między innymi afrykańska pasta harrisa, do której pasuje ciecierzyca. Przykładem, co z nimi zrobić, jest prosty w przygotowaniu aromatyczny gulasz z ciecierzycą — z dodatkiem pasty harissa będzie smacznym obiadem lub też rozgrzewającą i sycącą kolacją.

Odrobina smaku Afryki

Pasta harrisa używana jest w krajach Afryki Północnej — głównie w Tunezji — a przyrządza się ją na bazie czerwonej papryki chili oraz czosnku, do których dodaje się kolendrę, kminek oraz inne przyprawy zgodnie z regionem stosowania pasty. Sprawdzi się, jeżeli ostre smaki są tymi lubianymi.

Połączenie pasty z ciecierzycą to nie tylko nowy smak do poznania — to również sposób na wykorzystanie tego ziarna w swojej kuchni. Ciecierzyca jest rośliną strączkową o dużej zawartości białka — przez co polecana w diecie wegańskiej i wegetariańskiej — błonnika, witamin i minerałów. Jej spożywanie pomaga utrzymać prawidłowe stężenie glukozy we krwi i stężenie cholesterolu, kontrolować apetyt i zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych chorób. Przygotowany z nią gulasz będzie nie tylko smaczny, ale i zdrowy.

Składniki:

— około 50 dag pręgi wołowej
— 3 cebule
— 4 ząbki czosnku
— 2 strąki czerwonej papryki
— 1 szklanka suchej ciecierzycy
— ½ puszki kukurydzy
— oliwa
— cytryna
— 2 puszki krojonych pomidorów
— pasa harissa
— nasiona kuminu
— sól, pieprz
— natka

Przygotowanie

Ciecierzycę opłukać, zalać na noc wodą. Zmienić wodę, wsypać kumin do smaku i ugotować ciecierzycę. Pod koniec gotowania lekko ją posolić. Odcedzić i odstawić.
Papryki oczyścić z nasion, miąższ pokroić w kosteczkę. Cebulę i czosnek obrać, posiekać. Smażyć na oliwie do zeszklenia. Dodać paprykę, skropić wrzątkiem, przykryć i dusić, aż cebula zacznie się rozpadać.
Pręgę pokroić w małą kostkę. Smażyć ją na oliwie do zrumienienia. Dodać do uduszonych warzyw razem z wydzielonym sosem. Wsypać ciecierzycę. Dodać harissę do smaku. Wlać ¾ szklanki wody. Gotować, aż wołowina będzie zupełnie miękka.
Wlać pomidory, wymieszać, dusić przez około 20 minut. Wsypać kukurydzę, doprawić solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Gulasz podawać udekorowany natką pietruszki.