Cukier trzcinowy

Pozyskiwany jest z trzciny cukrowej, ale nie jest rafinowany, przez co jest ciemniejszy, ma duże, nierówne ziarna i lepką konsystencję. Smak jest wyraźny. Tylko dwie rzeczy odróżniają go od surowego cukru trzcinowego i białego cukru: jest trochę mniej kaloryczny oraz zawiera witaminy i minerały. Te mikroelementy nie przynoszą jednak organizmowi żadnych korzyści, jeśli są przyjmowane w minimalnych ilościach.

Cukier kokosowy

Pozyskiwany jest z kwiatów palmy kokosowej, ma niski indeks glikemiczny i zawiera przydatne mikroelementy, które jednak w minimalnych ilościach przyjmowanych normalnie z kilkoma łyżeczkami cukru nie przynoszą korzyści organizmowi. Neutralny w smaku, przypomina brązowy cukier i idealnie nadaje się do przyrządzania wypiekanych deserów. Zawiera sacharozę i fruktozę i ma tyle samo kalorii co zwykły cukier stołowy.

Syrop z agawy

Uzyskuje się go z przetwarzania niektórych gatunków z rodzaju Agave. Jest prawie bez smaku, ma większą moc słodzącą niż miód i wysoką zawartość fruktozy. Dlatego należy go spożywać z umiarem, ponieważ drastycznie podnosi poziom cukru we krwi.

Syrop klonowy

Jest to słodzik, który nakłada się na naleśniki i jest najczęściej używany w Ameryce Północnej. Uzyskuje się go przez gotowanie soku klonowego. Ma silny smak i pasuje tylko do niektórych produktów spożywczych. Oprócz minerałów, takich jak mangan i cynk, zawiera również przeciwutleniacze. Jest mniej kaloryczny niż cukier

Miód

Jest to dobrze znany nektar cukrowy produkowany przez pszczoły, bogaty w przydatne dla organizmu składniki odżywcze. Ma dużo kalorii i wyższy indeks glikemiczny niż inne naturalne słodziki. Dlatego należy go używać oszczędnie. Jedna łyżka miodu zawiera 64 kalorie.

Słód zbożowy

Jest słodzikiem otrzymywanym z kiełkowania zbóż (ryż, kukurydza, jęczmień i pszenica). Nie jest bez smaku i ma nieco niższy indeks glikemiczny niż cukier, ale nadal wysoki.

Ksylitol

Lepiej znany jako cukier brzozowy. Ksylitol pozyskiwany jest głównie z brzozy, ale jest też ten wytwarzany z kukurydzy. W mniejszych ilościach występuje również w truskawkach, malinach, kalafiorze, pszenicy i śliwkach.

Przemysł spożywczy używa go jako słodzika i dodatku (E967). Nadmierne spożycie ksylitolu może powodować problemy trawienne i działać przeczyszczająco. Jest bardzo niebezpieczny dla psów.