Jesienią i zimą mamy ochotę na pożywne, obfite i przede wszystkim rozgrzewające jedzenie. Domowe posiłki pozwalają nie tylko zaspokoić apetyt i dostarczyć wszystkich ważnych witamin oraz składników odżywczych, ale również pozwalają wzmocnić odporność. W tym czasie świetnie sprawdzają się rozmaite dania na ciepło: zupy, zapiekanki czy gulasz.
Tradycyjny gulasz składa się z warzyw takich jak papryka czy cebula oraz dużych ilości mięsa.
Równie pyszną potrawę możemy także z pominięciem mięsa, z samych warzyw: w tym przypadku będą to kapusta włoska i biała fasola zastępująca obecne w mięsie białko. Podstawę gulaszu będą stanowić wywar z warzyw oraz przecier pomidorowy. Całości smaku dopełnią odpowiednie przyprawy. Wszystkie składniki tworzą idealne połączenie smakowe, a gulasz zawiera wiele witamin. Można podać go od razu po przygotowaniu lub odgrzać zawsze, kiedy mamy ochotę. To dobry pomysł szczególnie wtedy, gdy nie mamy zbyt wiele czasu. Przyrządzony wcześniej i odgrzany smakuje równie pysznie i jest zdecydowanie zdrowszy niż posiłki zamawiane na wynos. W kapuście włoskiej znajdziemy dużo witamin oraz żelazo, miedź czy magnez. Dzięki zawartości wapnia nasze kości będą wzmocnione, dodatek potasu pozwoli na prawidłowe funkcjonowanie mięśni. Obecna w kapuście włoskiej witamina K wpływa pozytywnie na krzepliwość krwi.
Składniki
Do przygotowania gulaszu wykorzystamy: dwie główki kapusty włoskiej, pół szklanki warzywnego wywaru, 800 g przecieru pomidorowego, puszka białej fasoli cannellini (550 g), dwa ząbki czosnku, łyżeczkę suszonej czerwonej papryki w płatkach, sól i świeżo zmielony pieprz.
Przepis
Przygotowanie gulaszu zaczynamy od poszatkowania kapusty, posiekania czosnku oraz opłukania i osuszenia fasoli.
Kociołek smarujemy olejem i rozgrzewamy na średnim ogniu. Do środka wrzucamy czosnek i wsypujemy paprykę, po chwili wrzucamy kapustę i dusimy do miękkości. Po tym czasie wlewamy wywar, przecier i dorzucamy fasolę. Doprawiamy solą i pieprzem. Gotujemy całość na małym ogniu aż do wymieszania się smaków. Smacznego!