Jest bogata w witaminy, błonnik i minerały. Nadaje się do spożycia na surowo lub gotowana w sałatkach, zupach, gulaszach.

Okra (Abelmoschus esculentus) to roślina pochodząca z Afryki, należąca do rodziny ślazów, podobnie jak ślaz i hibiskus. Jest szeroko rozpowszechniony w Ameryce Południowej, na Bliskim Wschodzie iw Indiach. Jej owoce, wydłużone zielone strąki pokryte lekkim meszkiem, są pożywne i korzystne dla zdrowia.

Właściwości i korzyści

Strąki Okry zawierają witaminy (zwłaszcza witaminę C, niezbędną do wzmocnienia układu odpornościowego i K, ważną dla krzepnięcia krwi), minerały (takie jak magnez, żelazo, fosfor i potas), kwas foliowy (niezbędny w ciąży dla zdrowia płodu) oraz włókna. Wysoka zawartość błonnika oprócz tego, że jest panaceum na jelita, spowalnia wchłanianie cukru przez krew. Dlatego warzywo to jest szczególnie odpowiednie dla diabetyków.

Przeciwwskazania

Okra zawiera szczawiany wapnia, choć w mniejszych ilościach niż żywność, taka jak szpinak i czekolada, i nie jest odpowiednia dla osób cierpiących na kamienie nerkowe.

Okra w kuchni

Okra jest wszechstronna, ma delikatny smak, jest niskokaloryczna (tylko 22 na 100 gram produktu) i szybko się syci. Jest to idealne pożywienie dla osób na diecie, jedzone na surowo lub lekko ugotowane. To warzywo może być dodawane do zup, bulionów i sałatek, smażone, gotowane, duszone, pieczone, gotowane na parze lub spożywane na surowo. Przed ugotowaniem umyj ją, osusz ściereczką, usuwając charakterystyczny dla niej lekki zewnętrzny puch i odetnij końce.

Gdzie kupić i jak przechowywać okrę

Okrę można kupić w dużych supermarketach i sklepach specjalizujących się w produktach etnicznych. Upewnij się, że strąki są świeże i po zakupie spożyj je w ciągu kilku dni od zbioru. Nie należy ich przechowywać w lodówce, ale można je zamrozić. Przed umieszczeniem ich w zamrażarce w woreczku do zamrażania gotuj je w całości przez około cztery minuty, a po odcedzeniu zanurz je w zimnej wodzie przez kolejne cztery minuty.