Uprawiana i spożywana od tysięcy lat przez ludy Andów, komosa ryżowa jest dziś bardzo ceniona na całym świecie ze względu na swoje właściwości odżywcze.

Quinoa (Chenopodium quinoa) to jednoroczna roślina zielna pochodząca z Ameryki Południowej, należąca do podrodziny Chenopodiaceae, podobnie jak szpinak i burak ćwikłowy. Jej liście są spożywane jako warzywo, a nasiona jak zboża. Łodyga służy jako pasza dla zwierząt gospodarskich.

Przez tysiące lat byłs głównym pożywieniem populacji andyjskich. Inkowie nazywali ją „matką wszystkich nasion”, a także używali jej w ceremoniach religijnych. Istnieje wiele odmian, o mniej lub bardziej gorzkim smaku i różnokolorowych nasionach. Od białego do żółtego, od brązowego do szarego.

Największymi producentami komosy ryżowej są Peru i Boliwia, ale uprawia się ją również w Ekwadorze, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Wartości odżywcze

Sto gramów gotowanej komosy ryżowej zawiera 120 kalorii, 2,8 g błonnika, 4,4 g białka, 19,4 g węglowodanów i 1,9 g tłuszczu. Witaminy obejmują witaminę E (0,6 mg), tiaminę (0,1 mg), ryboflawinę (0,1 mg), niacynę (0,4 mg), witaminę B6 (0,1 mg) i kwas foliowy (42,0 mcg). Wśród minerałów znajdziemy wapń (17,0 mg), żelazo (1,5 mg), magnez (64,0 mg), fosfor (152 mg), cynk (1,1 mg), miedź (0,2 mg), mangan (0,6 mg) i selen (2,8 mg). mg).

 

Właściwości i korzyści

Quinoa dostarcza tyle samo energii co kukurydza, ryż i pszenica. Jest pożywna, lekkostrawna i pomaga zapobiegać zaparciom. Atutem jest niska zawartość tłuszczu i sodu, bogata w błonnik, minerały i białka. Quinoa jest bezglutenowa, dlatego nadaje się dla osób cierpiących na celiakię lub nietolerujących zbóż. Tłuszcze z komosy ryżowej to głównie wielonienasycone tłuszcze, wśród których dominuje kwas linolowy, kwas omega 6.

Ma wysoką zawartość białka w porównaniu do wielu zbóż, ale niższą niż rośliny strączkowe. Białka komosy ryżowej zaspokajają zapotrzebowanie na niezbędne aminokwasy. Zawiera wszystkie osiem: fenyloalaninę, treoninę, tryptofan, metioninę, lizynę, leucynę, izoleucynę i walinę. W szczególności lizyna jest tym, czego brakuje innym zbożom.

Posiada wysoką zawartość błonnika w porównaniu do zbóż, ale niższą niż rośliny strączkowe. Jest dobrym źródłem żelaza, magnezu i cynku, ale zawiera składniki, które mogą ograniczać jego wchłanianie, takie jak kwas fitynowy i szczawiany.

Dostarcza niektórych witamin z grupy B (ryboflawiny, kwasu foliowego i tiaminy) i zawiera znikomą ilość witaminy E.

Surowe nasiona komosy ryżowej zawierają saponinę. Zawartość saponin jest mniej lub bardziej niska w zależności od odmiany komosy ryżowej. Ta podrażniająca oczy, błonę śluzową przewodu pokarmowego i drogi oddechowe substancja chroni roślinę przed zewnętrznymi agresjami, nadając jej gorzki smak. Po zebraniu saponina jest usuwana mechanicznie, aby nasiona stały się jadalne.